Być kreatywnym!

Być kreatywnym!

Wszyscy wymagają od nas kreatywności. Pracodawca chce od nas kreatywnych rozwiązań. Na uczelni czekają na nieszablonowe rozwiązania. Nawet spektakl w przedszkolu Twojego dziecka ma być kreatywny. Tylko co to znaczy – być kreatywnym? Czy można wytrenować kreatywność?

Czym jest kreatywność?

Bycie kreatywnym to inaczej bycie twórczym. Jest to umiejętność nieszablonowego myślenia. Znajdowania rozwiązań trudnych problemów. Myślenie nieoczywiste, dzięki któremu złamiemy istniejące schematy. Wyrwiemy się poza ogólnie przyjęte ramy i rozwiązania. Zaproponujemy rozwiązanie inne niż podsuwają wszyscy naokoło.

Nie zabijajmy kreatywności!

Czasami słyszę pytanie, czy wszyscy mogą być kreatywni? Tak, jak najbardziej. Kreatywność nie jest cechą wyłącznie takich ludzi jak Michał Anioł czy Woody Allen. Oni są wybitni, ale każdy z nas, w mniejszym czy większym stopniu, może być kreatywny. Dbajmy tylko o naszą kreatywność. Postarajmy się jej nie zabijać.
Spójrzmy na to w ten sposób. Jako dzieci mamy tysiące genialnych pomysłów na minutę. Z dwóch patyków jesteśmy w stanie zbudować samolot, który po chwili jest latawcem, a jeszcze za moment groźnym wężem. Przychodzi nam to naturalnie. Później w obroty bierze nas szkoła, w której zakuwamy na pamięć. Społeczeństwo, które nam mówi co wypada, a co kompletnie nie mieści się w normach społecznych. I to jest zabójstwo naszej kreatywności. Dopasowanie się do ogółu. Paradoks polega na tym, że uczymy dzieci wpasować się w normy społeczne, a potem mówimy „bądź kreatywny”.

Czy można trenować kreatywność?

Tak! Jak najbardziej. Najważniejsza jednak jest twoja wiara w to, że potrafisz myśleć nieszablonowo. Jeżeli będziesz uważał, że nie jesteś kreatywny, nie będziesz i nie pomogą żadne szkolenia, kursy i spotkania z trenerami. Uwierz w siebie i trenuj kreatywne myślenie. Jak? Możesz skorzystać z mapy myśli, burzy mózgów, czy metody 6 kapeluszy Edwarda de Bono. Zadbaj o swoje ciało, myśl pozytywnie i koncentruj się na możliwościach, a nie na ryzyku, a nawet nie spodziewasz się jakie efekty możesz osiągnąć.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *